Reklamy a jakość karm dla psów i kotów

głodny pies - karma dla psa

Świat marketingu rządzi się swoimi prawami i bardzo często przekazy reklamowe, które możemy oglądać w telewizji czy z którymi zapoznajemy się w Internecie nie oddają pełnej rzeczywistości, wprowadzając użytkowników w błąd. Problem ten dotyczy wielu dziedzin, a mają z nim do czynienia również właściciele zwierząt, którzy muszą zaopatrywać swoich pupili w odpowiednią karmę, będącą podstawą codziennej diety. Sprawdźmy czy reklamy mówią prawdę i jakie w rzeczywistości powinny być karmy dla psów i kotów, byśmy – jako właściciele – mogli w stu procentach spełnić ich zapotrzebowanie.

Karmy dla psów i kotów w reklamach

Oglądając reklamy telewizyjne, moglibyśmy dojść do wniosku, że tak naprawdę wszystko, co jest obecnie reklamowane, to wspaniałe produkty, które posiadają najlepszy skład i na pewno będą odpowiadać naszym pupilom. Często mówi się o bardzo dużej zawartości mięsa, wielu składnikach odżywczych i doskonałej wartości energetycznej karmy. Nie pomija się przy tym aspektów zdrowotnych i szczęścia zwierząt, a karmy dla psów i kotów są przedstawiane jako najważniejszy sposób na zadowolenie czworonoga. I być może z tym ostatnim moglibyśmy się zgodzić, gdyby rzeczywiście karmy te… posiadały odpowiednią jakość. A praktyka pokazuje, że niestety tak nie jest.

Sprawdzając skład niektórych karm, reklamowanych jako wyjątkowe i prozdrowotne okazuje się, że ich skład wcale nie wygląda zachwycająco. Często występuje w nim wiele dodatków zbożowych, takich jak pszenica, ryż czy kukurydza, które są zwykłymi zapychaczami i nie niosą jakichkolwiek wartości odżywczych dla czworonoga. Co więcej – w karmach znajduje się bardzo mało mięsa, nawet 3-4 razy mniej niż powinno, co zdecydowanie nie jest zdrowe dla zwierzęcia. Karma dla kota czy psa powinna zawierać mięso w dużych ilościach – w końcu nasze zwierzęta są mięsożercami i to główny składnik ich diety. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi bardzo mała zawartość różnego rodzaju witamin i minerałów, w konsekwencji czego otrzymujemy produkty dość niskiej jakości, które nie pomogą, a mogą nawet zaszkodzić naszym pupilom.

jakość karmy dla psa

W takim razie na jakie karmy dla kotów i psów należy stawiać?

Przede wszystkim podczas wyboru karmy dla psa czy kota nie należy kierować się przekazami reklamowymi – niezbędne jest poznawanie składu produktów i kupowanie ich na tej właśnie podstawie. Czym się kierować?

  • Pamiętaj, by zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa czy kota posiadała odpowiednią zawartość mięsa – co najmniej 60% w przypadku karmy mokrej i 20% w przypadku suchej.
  • Karma nie powinna zawierać dużej ilości różnego rodzaju zapychaczy, którymi zwykle są duże ilości zbóż – mogą one źle wpływać na pracę układu pokarmowego zwierzaka.
  • Pamiętaj o dodatkach, które mają na celu dostarczanie witamin i minerałów – należą do nich warzywa, owoce, ryby, L-karnityna, olej rybi oraz wiele, wiele innych.
  • Zrezygnuj z karm zawierających gluten, bo te również mogą negatywnie wpływać na pracę zwierzęcego układu pokarmowego.
  • Nie patrz na cenę, a na jakość karmy dla kotów i psów!